Vinařství Čapka
Vinařství Čapka

Sortiment

Sortiment našeho vinařství je rozdělen do několika produktových řad. V každé z nich najde zákazník vína návzájem podobného charakteru a může si tak najít to pravé podle svého indiviuálního vkusu.

Řada Podluží

Na Podluží jsme se narodili my a rodí se zde i naše vína, protože všechny naše vinice se rozkládají právě v této krásné části Moravského Slovácka. Ta je od nepaměti spjatá s kroji, tradicemi a samozřejmě s vínem. A nás moc baví vyrábět moravské víno, které jde s dobou a neztratí se ani ve světě.

Vína v řadě Podluží jsou lehká, velmi svěží a dobře pitelná, s vyšší aromatikou. Červená vína v této řadě vynikají dominantní ovocností a odrůdovostí a v závěru jsou doplněná lehkým nádechem dřeva.

Řada
du Soleil

Nová řada „du Soleil“ je edice svěžích vín, která jsou ideální společností zejména pro horké letní dny a večery. Speciální etiketa této řady je originální nejen designem, ale je navíc vyrobena ze speciálního papíru, který nepojme vodu, a láhev tak zůstává krásná, i když je ponořená v chladícím boxu plném ledu.

Řada Terroir

U řady vín Terroir chceme především poukázat na jedinečnost každé z našich tří viničních tratí. Slovo Terroir zastupuje společné působení řady faktorů, kterými jsou poloha vinice, složení půdy, réva samotná a v neposlední řadě i přístup vinaře.

Vína vyrábíme tak, aby byl co nejvíce podpořen přirozený projev typického charakteru vinice. Vždy vybíráme nejlepší hrozny z nejlepších částí vinice a během léta jejich množství redukujeme, abychom získali co nejkvalitnější surovinu. Součástí výroby vína je macerace rmutu a poté část nebo celá šarže kvasí na sudech. Výsledkem jsou vína plná ve vůni i v chuti, s krásnou minerální stopou.

Řada OTISK

Jedná se o naši nejvyšší řadu, do které zařazujeme zejména červená vína.

Hrozny pro jejich výrobu pocházejí z nejlepších částí našich viničních tratí a díky silně redukované sklizni jsou perfektně vyzrálé. Po prokvašení zrají vína delší dobu na slupkách a poté po dobu 24 až 36 měsíců v dubových sudech.

Vína v řadě Otisk jsou plná a expresivní ve vůni i v chuti, se sametovým projevem a dlouhou dochutí.

Touto řadou chceme vzdát hold předchozím osmi generacím rodu Čapků, z nichž každá zanechala v rodinné vinařské tradici svůj nesmazatelný OTISK.

Na etiketě najdete vyznačeno hlavních pět milníků vinařské historie naší rodiny:

1793 - Za úplný počátek vinaření v naší rodině považujeme tento rok, kdy náš předek František Čapka zakoupil první vinice od šlechtického rodu Lichtenštejnů.

1890 - Na základě „horenského“ práva naše rodina získala jako první a jediná v Hruškách právo na oficiální prodej vína - tzv. "výčep pod víchem".

1932 - Na přelomu 19. a 20. století se celou Evropou rychle šířil nebezpečný škůdce Mšička révokaz, který zlikvidoval prakticky veškerou evropskou révu. Do obnovy vinic se aktivně zapojil další z našich předků Jan Čapka, který v roce 1932 založil vlastí podnožovou vinici – pěstoval na ní nové odolné sazenice roubováním na americkou podnož Riparia Portalis.

1999 - V tomto roce byly 7. a 8. generací vysázeny naše první vinice v obci Josefov, a to na prestižní viniční trati Kukvička.

2016 - Aktuální směr našeho vinařství nyní určuje již devátá generace v podobě mladého vinaře Martina Čapky a jeho manželky Kristýny, kteří rodinnou tradici převzali v roce 2016.