Vinařství Čapka
Vinařství Čapka

O Vinařství

Vinařství Čapka sídlí v obci Hrušky, spadající do moravské vinařské podoblasti Slovácko. Počátky vinařské tradice sahají v rodině Čapků až do konce 18. století. Dnes vede vinařství mladý vinař Martin Čapka s manželkou Kristýnou, za pomoci jeho otce Karla.

Martin Čapka

„Naše rodinné vinařství má více než 200 letou historii. Za její počátek považujeme rok 1793, kdy náš předek František Čapka zakoupil první vinice od rodu Lichtenštejnů. Já jsem před několika lety vinařství postupně přebral po otci Karlovi, a stal jsem se tak již 9. vinařskou generací v řadě.

V naší rodině jsme vždy ctili pravidlo, že víno je potřeba vyrábět už ve vinici. Proto vkládáme do obdělávání vinic maximum pečlivosti a snažíme se vždy respektovat a využít jedinečnosti každého TERROIR. Toto úsilí se nám vrací v kvalitě vypěstovaných hroznů, kterou považujeme za nezbytnost – bez kvalitní suroviny se totiž opravdu dobré víno vyrábí jen těžko.

Tradice a zkušenosti generací před námi z nás dělají vinaře, kterými dnes jsme. Přesto se snažíme jít s dobou a víme, že bez moderních postupů a technologií to nejde. Inspiraci a nové poznatky hledáme mimo jiné i v zahraničí – například během mé stáže v předních francouzských vinařstvích v roce 2011.

Ve vinohradě a ve sklepě jsem strávil většinu dětství a s přibývajícím věkem se víno a vše kolem něj stalo neoddělitelnou součástí mého života, stejně jako tomu bylo u všech vinařů naší rodiny. Rádi se s Vámi o náš příběh podělíme, vkládáme ho do každé lahve.“


Martin Čapka

Martin Čapka podpis